top of page

ІТ Корпоративної УкраїниВи коли-небудь замислювались, чому найпотужніші e-commerce платформи почали працювати ще тоді, коли для українського бізнесу поняття “marketplace” було невідоме? Чому до цього часу взірцем виробництва вважають Toyota або Siemens, а впроваджені практики майже не зустрінеш серед українських виробників. Чому використання сучасних технологій закінчується на етапі презентації? І чому талановиті спеціалісти з інформаційних технологій вважають за краще працювати на іноземні компанії або на ті українські, де більшість клієнтів зі Сполучених Штатів чи Європи.


Відповідь на це питання водночас проста і складна. Якщо просто, то “Український бізнес не звик платити за ІТ”. Чому?


Наприкінці XX століття інформаційні технології з'явилися в розвинутих країнах як процес природної технологічної еволюції. А в 90-х почалося активне впровадження інформаційних технологій у вітчизняне середовище. Все почалося з монтування комп'ютерів, налагодження перших інфраструктур та… злому програмного забезпечення. Це єдине, що можна було вкрасти… Здається, що колись один “нульовий пацієнт” сказав “навіщо платити, якщо можна вкрасти”. І почалось масове використання інтелектуальної власності компаній, які вклали свої кошти та людські ресурси в продукти.


Від керівників ІТ не вимагалось нічого, крім “вміння налагодити ПК”. Та й розробники не могли похизуватись високими заробітними платами, бо програмне забезпечення було більш ніж доступне… Отже, вартість ІТ спеціалістів не була на світовому ринку.


Вже в ті часи почався відтік кваліфікованих ІТ спеціалістів “на більш родючі землі”, адже розвинуті країни та зовсім незначна кількість вітчизняних компаній завжди платили за ІТ послуги та продукти.


Часи йшли, потреби бізнесів збільшувались і залежність від ІТ почала зростати в геометричній прогресії. Та ідея “навіщо платити, якщо можна не платити” лишалась закарбованою в свідомості. Це виявилось пасткою, яка грає з українським бізнесом злий жарт і сьогодні.


В часи технологічного буму вимоги до ІТ Департаменту виявились дуже високі. Якість та швидкість бізнесу залежить від керованості бізнес-процесів, оперативної аналітики, впровадження сучасних масштабованих рішень і систем, захищеності даних та систем.


Ось в чому пастка. Роками ІТ інфраструктура будувалась по принципу “швидко та дешево”, ІТ персонал шукав рішення в обмежених ресурсах, чим не примножував свою цінність.


Неможливо вимагати від людини знання та досвіду впровадження сучасних технологій, яка багато років до цього займалась латанням дір та створенням “айтішного” монстра.


І що першим приходить на думку керівнику компанії? Найняти кваліфікованого CIO, який почне змінювати управління IT, позбудеться тягарів, впровадить системи для прискорення бізнесу, змінить процеси та візьме в команду кваліфікованих спеціалістів. Бо тільки люди з сучасним релевантним досвідом зможуть вивести корпоративне ІТ на конкурентний рівень.


Ця трансформація потребує значних інвестицій в технології і персонал. Часто керівники компаній з багаторічним мисленням “не платити” і надалі не допускають зміни цієї парадигми. І на наймі кваліфікованого CIO процес трансформації закінчується. Швидше за все, ця людина в короткочасній перспективі залишить компанію.


Але не все так сумно, як виглядає на перший погляд. За останні 5-7 років значно зросла кількість компаній, які стали на шлях трансформації. Незважаючи на кризові часи, певна кількість вітчизняного бізнесу починає інвестувати в інформаційні технології і, як показує досвід наших проектів, дуже успішно. Ті інвестиції, які вкладені в реорганізацію та розвиток вже через 1-2 роки починають окуповуватись. Наприклад, одна компанія, завдяки впровадженню системи аналітики, побачила “приховані” грошові ресурси, збиткові напрямки діяльності. Інша, завдяки реорганізації ІТ структури та максимальному використанню хмарних технологій, значно знизила OPEX.


Прикладів стає більше й більше з кожним роком, але процес не може налагодитися сам по собі. І для цього, насамперед, необхідно змінити парадигму мислення не “менше витратити”, а “більше заробити”. І що, як не ІТ, в цьому найліпший помічник?


Інформаційні технології – це кровоносна система бізнесу. І від рівня їх “здоров'я” залежить функціонування всього “організму”. Можливо вже час почати процес оздоровлення та виходу на високий рівень якості. Чи все ж залишатися у режимі постійного лікування симптомів, які рано чи пізно призведуть до тяжких наслідків?


Саме зараз потрібно використовувати сучасні надбання інформаційних технологій світового рівня в Україні!

7 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page