top of page

Що заважає українському СІО вийти на міжнародний ринок?

Ремарка: я кілька разів коригував назву цієї статті, тому що мені й самому не подобається порівняння «український CIO» із будь-яким іншим: європейським, американським, австралійським. Ми, українці, особливі і весь світ це вже знає.Отже, поділюсь своїм досвідом та власними спостереженнями.

Мені пощастило попрацювати довгий час на керівних посадах в ІТ різних компаній: українських, європейських, американських. За цей час довелось побачити, успішні та не зовсім кар'єри СІО, зростання та падіння своїх колег, а також – наскільки різні підходи до освіти та свого розвитку у кожного з них.

Мене завжди цікавило питання – чому так мало українських CIO у міжнародних компаніях? У чому причина та, що б допомогло це виправити? Я сформував образ ідеального CIO (назвемо його «Ideal CIO»), заснований на досвіді роботи CIO різних компаній та ринках. Тепер я порівняю типового українського CIO з Ideal CIO. Я виділив 8 основних відмінностей, якими хочу поділитися з вами.

1. Освіта

Україна випускає багато технічних спеціалістів і мало управлінців IT. Серйозних CIO міжнародного рівня, які добре розуміють P&L, маркетинг стратегію та Supply chain у нас мало. Саме тому, бізнес та IT не вміють розмовляти однією мовою, у той час, як Ideal CIO чудово розуміється у питаннях фінансів, логістики та інших бізнес-функцій.


2. Лідерство

Український CIO рідко бере на себе роль бізнес-лідера у компанії. А даремно. У зрілих компаніях за помилки не звільняють, а навпаки більше цінують людей, які зробили помилки та їх виправили. Адже це досвід. Боятись помилок та звільнення – ніщо в порівнянні з тією винагородою, яку отримує CIO після досягнення бізнес-результату. Ideal CIO ініціативний, та бере на себе відповідальність, тому він більш конкурентоспроможний.


3. Розуміння компанії ролі IT

Бізнес має розуміти IT функції та роль CIO в компанії. На жаль, багато власників бізнесів і CEO досі дивляться на IT, як на функцію, в кращому випадку – автоматизації процесів, ну а в гіршому – як на центр витрат. Бізнес, в якому працює Ideal CIO, в першу чергу дивиться на IT, як на функцію прискорення прийняття рішень та внесення технологічно обґрунтованих новинок у бізнес модель компанії. Відчуваєте різницю?


4. Український CIO більше думає про інфраструктуру та програмне забезпечення

Український CIO надає більшу перевагу інфраструктурі та програмному забезпеченню. Тоді, як Ideal CIO надає більшу перевагу бізнес-процесам, даним та системам прийняття рішень. Займайтесь тим, що генерує додану вартість для бізнесу.


5. Відкритість

Участь у конференціях, постійне розширення кола контактів – завжди дає нові знання, ідеї та можливості. Типовий CIO української компанії найчастіше проводить в офісі 8 годин, 5 днів на тиждень, у той час як Ideal CIO спілкується з колегами на конференціях, вчиться і витрачає на то не менше ніж 25% свого часу.

6. Клієнто-орієнтованість

Важливо розуміти, що бізнес будь-якої компанії базується на її клієнтах. Саме тому Ideal CIO здебільшого сфокусований на генеруванні цінності для кінцевого замовника (який платить грошима за продукт/послугу, яку продає його бізнес), а український CIO намагається задовольнити внутрішнього замовника. Відчуваєте різницю? Спробуйте вийти за рамки мислення та стати на місце кінцевого замовника вашого бізнесу і вам набагато простіше буде зрозуміти що треба робити в першу чергу.


7. Гнучкість

Дайте чесну відповідь: чи готові ви та ваша родина до швидкого переїзду за кордон, якщо вам запропонують роботу мрії? Про знання мови відразу відповім – англійську знати треба. А інакше, ви не CIO, а швидше за все "Начальник ІТ". Ideal CIO завжди має готове та актуальне резюме, завжди готовий розглядати можливості та дуже часто їх використовує. Ideal CIO дуже часто після роботи за кордоном повертається до своєї країни та реалізує нові знання і досвід, які отримав.


8. Постійний розвиток

Світ дуже швидко змінюється. Особливо у вік цифрових технологій. Українському CIO (насправді будь-якому) дуже важливо розвиватися, щоб мати постійний професійний успіх. Знання та навички стають неактуальними з фантастичною швидкістю. Тому, моя порада – навіть якщо ви СІО з великим успішним професійним досвідом – розвивайтесь та вивчайте нове у своїй професії.


---------------------------------------------

Я щиро вірю, що кожен, хто прочитав цю статтю, знайде для себе щось важливе і спробує наблизитись до нашого Ideal CIO. Успіхів вам і рухаємось тільки вперед!


211 переглядів2 коментарі

2 Comments


Відсутність джерел або даних на який оснований висновок, хоча автор ділиться особистим досвідом і спостереженнями, статті було б корисно, якщо б підтвердили дані або посилання, щоб забезпечити міцнішу основу для зроблених тверджень. Також це стосується узагальнення. Деякі твердження, наприклад «Типові ІТ-директори в українських компаніях проводять більшу частину свого часу в офісі», можна сприйняти як надмірно узагальнені. Додавання кваліфікаторів або конкретних прикладів може підвищити точність і достовірність тверджень, що булоб цікаво експертам в галузі.

Like
Replying to

Багаторічний досвід у сфері ІТ, постійна співпраця з українськими та закордонними СІО стали результатом цих спостережень.


Дякуємо за ваш розгорнутий коментар. Ми візьмемо його до уваги та будемо більше ділитись прикладами в наступних статтях.

Like
bottom of page