top of page

Цифрова трансформація компанії – 5 кроків до стартуДля компаній, керівники, які дивляться в майбутнє, питання в необхідності змін – давно вирішене. «Трансформуйся або помри» – приблизно так можна перевести принцип теорії еволюції Дарвіна на реалії сучасного бізнесу. Інновації стрімко змінюють навколишній світ і виносять за палубу ті компанії, які не здатні змінюватись, пристосовуватись і ставати сильними в новій реальності.


Навіть, після повного визнання необхідності змін, перейти до практичних кроків зовсім непросто. Однозначного визначення digital-трансформації не існує, так і сфера застосування цього терміну вельми широка. Найдовший шлях починається з першого кроку, але яким саме повинен бути цей перший крок для цифрового перетворення бізнесу?


Гарна новина полягає в тому, якщо ваша компанія донині працює, то з великою часткою впевненості – бізнес вже є цифровим. Ваші співробітники використовують мобільні телефони для дзвінків клієнтам або постачальникам? Шукають або розміщують інформацію в інтернеті? Користуються месенджерами? Мобільними додатками для бізнесу? Ведуть Документи в електронному вигляді? Якщо хоч щось з цього правда, то вам не доведеться починати з нуля.


Наступний, менш приємний факт, полягає в тому, що цифрова трансформація на цьому не закінчується. Це поступальний шлях поліпшень, важкої праці, успіхів і невдач.


Оптимальна стратегія цифрової трансформації для кожної компанії буде унікальною і повинна враховувати такі фактори: конкурентне середовище, культура, технічні умови, цілі та місія компанії. Але ми все ж ризикнемо запропонувати кілька загальних кроків, які будуть необхідні для запуску цифрової трансформації в компаніях будь-якого типу.


1. Визначте пріоритети.


Крім явної необхідності залишатися конкурентоспроможними й збільшувати частку ринку, деякі компанії можуть сфокусуватись на якості обслуговування клієнтів, впроваджуючи нові продукти або послуги. Інші можуть переходити на цифрові технології, щоб оптимізувати внутрішні процеси та звільнити час своїх співробітників для виконання менш рутинних завдань. Пріоритезація одних цілей не означає скасування інших. Вона дозволяє сфокусувати зусилля на більш значущі області, швидше домогтися відчутного та вимірюваного результату саме там.


2. Створіть культуру змін


Один із найважливіших елементів цифрового перетворення – прозорість. Кожен співробітник повинен зрозуміти причини, які стоять в основі цієї стратегії. Ви просите людей змінитись, але якщо вони внутрішньо не хочуть, то цього і не відбудеться. Готовність до змін повинна стати частиною корпоративної культури, включаючи: терпіння невдач, визнання їх та рух вперед. Щоб інформувати клієнта про важливість змін, ділитись успіхом проектів і поширювати позитивний досвід на всю компанію – використовуйте всі можливі канали донесення інформації: корпоративні поштові розсилання, вебінари, звітні збори та внутрішні месенджери. Пам'ятайте: завдання цифрової трансформації, не так впровадити нові технології, скільки змінити менталітет компанії.


3. Сформуйте команду


Компанії потрібна команда людей, які будуть двигуном цифрової трансформації. Це не тільки технічні фахівці, але і в першу чергу люди, які розуміють бізнес-процеси, готові відстоювати зміни та переконувати в їх необхідності інших. Завданням керівництва є: знайти таких внутрішніх інноваторів, забезпечити їх мотивацію і наділити повноваженнями, необхідними для запуску змін. Існують різні варіанти організації такої команди – від створення окремого підрозділу під керівництвом Chief Digital Officer, до організації digital cells (мультифункціональних груп) всередині бізнес-функцій, але всі з них вимагають підтримки для подолання внутрішнього опору змін. Особливу увагу приділіть розвитку ключових навичок і компетенцій: семінари, тренінги, залучення консультантів і привнесення зовнішнього досвіду – створять базу для запуску процесу змін.


4. Сфокусуйтеся на зручності для користувачів


Технології лежать в основі будь-якої ініціативи по цифровому перетворенню, будь то роботизація процесів, машинне навчання або CRM-система. Але практика показує, якщо технологію важко використовувати, то люди не будуть нею користуватися. Використовуйте такі підходи, як Design Thinking, прототипування, забезпечте зворотний зв'язок і думайте про потреби користувача при створенні ваших цифрових продуктів. І тоді, співробітники та клієнти самі будуть просити вас надати їм вашу нову систему якомога швидше.


5. Забезпечте гнучкість і швидкість


Найбільш ефективним і простим засобом реалізації великих змін є розділення на невеликі етапи та послідовне їх впровадження. Цим ви мінімізуєте ризики, прискорите отримання результату і забезпечите можливість швидкої адаптації, в разі необхідності змін. Такий підхід дозволить вам не тільки визначити шлях цифрової трансформації компанії, але і бути готовим до відхилень на цьому шляху. Впровадьте Scrum, Kanban, Lean, гібридні методи, пілотні запуски для тестування ідей – будь-які доступні інструменти, які дозволять вам швидко реагувати на зміни у світі та прискорити перетворення.


Як би ви не підходили до цифрової трансформації, вірна стратегія і готовність до змін – це те, без чого жодна організація не може досягти успіху. Успішні компанії живуть інноваціями та визнають, що невдачі є природною частиною процесу, а не дивляться, як до успіху приходять їхні конкуренти. Найдовший шлях починається з першого кроку. Зробіть його уже сьогодні!

2 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page